Období trvání čtvrté etapy projektu: sedm let 2093 – 2100

Jubileum, které slaví církev svatá je každý 50. Rok. Je to rok, v němž se všechno dění církve i jednotlivce zaměřuje na odpuštění. Odpustit dluhy, propustit dlužníka z věznice,…

Uvědomit si, co se kolem mne děje. Že mohu přispět k odstranění krize, „na krizi je třeba odpovědět civilizací lásky“,1 láskou, která se projevuje odpuštěním.  

Jubileum roku 2000 ´a také Jubileum roku 2100´ chce být velikou modlitbou chvály a díkůvzdání především za dar vtělení Božího Syna a za dar vykoupení, které uskutečnil. V tomto roce znovu stanou křesťané s novým úžasem víry tváří v tvář lásce Otce, který vydal svého Syna, ´aby žádný, kdo v něho věří, nezahynul, ale měl život věčný´.“ Papež nás povzbuzuje, abychom pochopili, že jubileum je vždy dobou zvláštní milosti, že je to den požehnaný Pánem. Jako takový má radostný ráz.“2

„Dnes ´potřebuje svět slyšet radostnou zvěst o spáse neméně než v prvním a druhém tisíciletí“. Proto je ještě naléhavější, aby křesťané „pracovali pro postupné vyloučení svých rozdílů a vydávali společné svědectví evangeliu“.3


  1. TERTIO MILLENNIO ADVENIENTE. Apoštolský list Jana Pavla ll. O přípravě na Jubilejní rok 2000 z 10. listopadu 1994. Zvon, České katolické nakladatelství Praha 1995, čl. 52 str. 48.
  2. SAVERIO GAETA. Mé Jubileum. C říká Jan Pavel II. o velkém jubileu. Karmelitánské nakladatelství Kostelní Vydří r. 2000. Str. 5.
  3. SAVERIO GAETA. Mé Jubileum. C říká Jan Pavel II. o velkém jubileu. Karmelitánské nakladatelství Kostelní Vydří r. 2000. Str. 19.