Královská cesta odpuštění KCO, projekt - zvěst, je výzvou a pozvánkou, aby se na Královské cestě myšlenka o slavení přijatém a darovaném odpuštění dostávala do vědomí širší veřejnosti - do celého světa.
Projekt - zvěst Královská cesta odpuštění, jejímž hlavním zaměřením je „slavit přijaté a darované odpuštění (SPADO)“. Aby si lidé začali více uvědomovat důležitost odpuštění, které přijímají a které darují. Pro každého člověka je odpuštění zdrojem obnovy života. Nejen co se týká každého z nás, ale i lidstva jako celku. Všichni jsme chybující lidé a volbu mezi dobrem a zlem máme na dosah ruky. Rozhodnu-li se jít dobrou cestou, zanechám za sebou pokoj. O jeho vytváření by se měl vědomě snažit každý z nás. Skrze přijaté a darované odpuštění si můžeme usnadnit „cestu“ k bližnímu i k sobě samému.

„KRÁLOVSKÁ CESTA ODPUŠTĚNÍ“. Tato cesta může být nejen cestou králů, obchodníků, turistů, ale i poutníků, kteří touží upřímně po odpuštění. „A tedy když jsme dospěli ke konci druhého tisíciletí, platí ještě víc „evangelijní výzva každému člověku, který má bohatou kulturu a historii, ale nemá jistotu o své cestě: aby se obrátil k celé pravdě, aby se vydal na cestu obrácení“.1 
„Pouť, ta odpovídá situaci člověka, který rád popisuje svůj život jako cestu. Od narození až po smrt prožívá každý vlastní situaci putujícího člověka (´homo viator´), Písmo svaté dosvědčuje mnohokrát hodnotu putování na svatá místa; bylo tradici, že Izraelita šel na pouť do města, kde se uchovávala archa úmluvy, nebo že navštívil svatyni v Betelu (Sd 20, 18)) nebo svatyni v Šilu, jež byla svědkem vyslyšení modlitby Anny, Samuelovy matky (1Sam 1, 3). Také Ježíš se dobrovolně podřídil zákonu a s Marií a Josefem putoval do svatého města Jeruzaléma. (Lk 2, 41). Dějiny církve jsou živým deníkem nikdy nekončicího putování.2

"Rozdílnost mezi lidmi věřícími a tápajícími není tak značná, jak se může zdát. Můžeme najít společnou řeč – řeč odpuštění. Nežije člověk, jenž by nehledal nebo nechtěl darovat odpuštění. Právě v tomto ohledu se rozdíl stírá, mizí „babylon“ a „zmatení jazyků“. Chceme tohoto vzájemného porozumění využít k povzbuzení lidí okolo sebe, abychom si byli skrze odpuštění blíže. Odpuštění nás povzbuzuje k rozsévání dobra a lásky, naplňuje nás a dává sílu, abychom došli ke společnému cíli." (Martina Svobodová)

Cesta k odpuštění vede skrze službu. Odpuštění je v dnešní době velmi vznešená a každodenní služba.
Projekt KCO začal vznikat "symbolicky" na Královské cestě. Proč? Delší dobu, denně jsem procházela určitou částí Královské cesty. V lednu 2013 mi přišla tato myšlenka: "S lidmi, které potkávám, se chci rozdělit o bohatství přijatého a darovaného odpuštění". Rozhodla jsem se, že každého člověka, který kolem mne prochází (turisty, obchodníky, barmani, místní obyvatelé…), pozvu k slavení přijatého a darovaného odpuštění. V podstatě je povzbudit, aby vědomě obdarovali bližní – nejbližší svým odpuštěním a tím automaticky také sami sebe. Protože odpuštění je jedno z nejcennějších pokladů lidského života. "Cestu odpuštění", jsem začala od nejbližších. Od svých přátel, kteří pracují v obchůdku vedle chrámu sv. Kajetána a Panny Marie Matky Ustavičné Pomoci. Kde jsem nalezla porozumění a spolupráci. Za přijetí a projev blízkosti jsem moc vděčná. Ať Bůh sešle své požehnání a útěchu.


  1. SAVERIO GAETA. Mé Jubileum. C říká Jan Pavel II. o velkém jubileu. Karmelitánské nakladatelství Kostelní Vydří r. 2000. Str. 10 – 11.
  2. SEVERIO GAETA. Mé jubileum. Co říká Jan Pavel II. o velkém jubileu. Karmelitánské nakladatelství Kostelní Vydří 2000, str. 87.