"Bůh v Ježíši Kristu člověka nejen oslovuje, ale také hledá. Vtělení Syna Božího svědčí o tom, že Bůh člověka hledá." Toto hledání se rodí z hlubin Božích a dosahuje vrcholu vtělením Slova. Jestliže Bůh hledá člověka stvořeného k jeho obrazu a podobě, činí tak proto, že ho věčně miluje ve Slovu a v Kristu ho touží povznést k důstojnosti přijatého syna. Proto Bůh hledá člověka, který je jeho zvláštní vlastnictví, jinak než všechno ostatní, co bylo stvořeno. Člověk je majetek Boží podle volby lásky: Bůh hledá člověka, protože jej k tomu přiměla otcovská láska.

Proč ho hledá? Hledá ho, kdykoli se člověk od něho vzdálil a skryl se jako Adam mezi stromy pozemského ráje (srov. Gn 3, 8- 10). Člověk se dal svést nepřítelem Boha (srov. Gn 3, 13). Satan jej oklamal, když ho přesvědčil, že je roven samotnému Bohu a že může jako Bůh rozeznávat dobré a špatné, že se svět má řídit jeho vůlí a že se nemusí ohlížet na vůli Boží (srov. Gn 3, 5). Skrze svého Syna se Bůh snaží člověka přivést k tomu, aby opustil cesty zla, po nichž chce nadále kráčet. „Přivést k tomu, aby opustil“ tyto cesty, je totéž jako způsobit, aby pochopil, že kráčí po špatných cestách; znamená to rovněž zvítězit nad zlem rozšířeným v dějinách lidstva. Přemoci zlo: to je vykoupení.“1


  1. TERTIO MILLENNIO ADVENIENTE. Apoštolský list Jana Pavla ll. O přípravě na Jubilejní rok 2000 z 10. listopadu 1994. Zvon, České katolické nakladatelství Praha 1995, čl. 7, str. 13-14.

Třetí etapa, Generační dotek hlavní myšlenka této etapy jsou Boží přikázání. Ty, se předávaly z generace na generaci. Ony jsou bezpečným orientačním morálním kodexem. „Od svého mládí se věnuj vzdělávání, až do šedin tak budeš nacházet moudrost.“ (Sir 6, 18) „Jdi po jejích stopách a ona se ti dá poznat, jakmile ji jednou pevně uchopíš, už ji nepouštěj.“ (Sir 6,27)

„Budeš-li rád poslouchat, mnohému se naučíš, nakloníš-li pozorně své ucho, staneš se moudrým.“ (Sir 6, 33) Boží přikázání, skutečně tvoří věrné přátelství, činí zdravé vztahy a pevnou hradbu rodinného krbu. „Vyhýbej se zdaleka svým nepřátelům a střež si své přátele.“ (Sir 6, 13)

DOBA TRVÁNÍ TŘETÍ ETAPY JE SEDMDESÁT LET 2023 - 2093

Tato etapa projektu má být povzbuzením, aby se vzácné dědictví rodiny i národa předávalo, „podávalo z ruky do ruky“. „Objevíš-li rozumného, přivstaň si a pospěš k němu a tvá noha ať vyšlape práh jeho dveří.“ (Sir 6, 36) Od pokolení do pokolení. „Ochotně naslouchej každému vyprávění o Božích věcech a nedej si ujít žádný moudrý výrok.“ (Sir 6, 35)1

O hledajících PAPEŽ FRANTIŠEK

„Uchovávat si neklid ženoucí k Bohu a k lidem. Augustin je „úspěšným“ mužem, má všechno, ale v jeho srdci zůstává neklid hledání hlubokého smyslu života, jeho srdce neusnulo, řekl bych, že nebylo anestezováno úspěchem, věcmi a mocí. Augustin se neuzavírá do sebe, nepolevuje a stále hledá pravdu, smysl života a tvář Boha.

Neklid hledání pravdy, hledání Boha stává se neklidem ještě většího poznání a vyjití ze sebe sama, aby jej dal poznat druhým. Je to neklid lásky. Nikdy „neprivatizovat“ lásku, ale být stále na cestě! Stále neklidný!

A to je postoj neklidu.

Můžeme se ptát: jsem neklidný kvůli Bohu, abych Jej hlásal a dával Jej poznat? Anebo se nechávám fascinovat onou světskou spiritualitou, která ponouká dělat všechno pro lásku k sobě?

Je to neklid lásky: hledat vždy a bez ustání dobro toho druhého, milovaného člověka, s onou intenzitou, která přivádí až k slzám.

Jak jsme na tom my s neklidem lásky? Nikoli abstraktně, nejenom slova, ale konkrétního bratra potkáváme, bratra, který je vedle nás. Necháváme se zneklidnit jeho nouzi, anebo zůstáváme uzavřeni v sobě, ve svých komunitách, které jsou nezřídka pro nás, „komunitami komfortu“?2


  1. ŠKERENČÁKOVÁ MONIKA JOLANA, Armáda Ducha Svatého, osobní, vojenské a ekumenické poustevnictví. Projekt- Zvěst: Královská cesta odpuštění, Praha 2013-2015, str. 60.
  2. Farnost sv. Tomáše. Praha 1. Září 2013, r. XVll. č. 187. Farnost s nadějí a radostí. „Kdo se nenechá přemoci pravdou, bude přemožen omylem“(Sv. Augustin) str. 6 – 7.